Lost Foam Machine Castings tilbyr en kostnadseffektiv-produksjonsrute for komplekse strukturelle komponenter med høy kjerne som brukes i tungt maskineri, drivlinjer for biler, hydrauliske enheter og industrielt utstyr. Ved å bruke ekspanderbar polystyren (EPS) eller polymetylmetakrylat (PMMA) mønsterklynger innebygd i ubundet, vakuum-komprimert kvartssand, eliminerer denne prosessen tradisjonelle sandkjerner, skillelinjer og krav til trekkvinkel.
Denne tekniske produktdokumentasjonen skisserer tekniske parametere, metallurgiske kvaliteter, prosessegenskaper, kvalitetskontrollstandarder og anskaffelseskrav for å hjelpe OEM-anskaffelsesledere og mekaniske designingeniører med å evaluere, spesifisere og skaffe tapte skummaskinstøpegods fra Wabon Metals.
Prosessvalgmatrise: Tapt skum vs. alternative støpemetoder
|
Evalueringsberegning |
Lost Foam Casting (LFC) |
Grønn sandstøping |
Investeringsstøping (tapt voks) |
|
Krav til utkastvinkel |
0 grader til 0,5 grader (null trekk oppnåelig) |
1,5 grader til 3,0 grader kreves |
0,5 grader til 1,5 grader typisk |
|
Interne kjernekrav |
Ingen separate sandkjerner nødvendig |
Krever sandkjerner i flere-deler |
Løselige keramiske kjerner kreves |
|
Lineær dimensjonstoleranse |
CT6 - CT8 (ISO 8062) |
CT9 - CT11 (ISO 8062) |
CT4 - CT6 (ISO 8062) |
|
Overflateruhet (Ra) |
6.3 - 12.5 um (250–500 uin) |
12.5 - 25 um (500–1000 uin) |
3.2 - 6.3 um (125–250 uin) |
|
Delvektsområde |
0,5 kg til 500 kg |
0.5 kg to >2000 kg |
0,01 kg til 45 kg |
|
Maskineringsgodtgjørelse |
1,0 mm - 2.5 mm |
3,0 mm - 6.0 mm |
0,5 mm - 1.5 mm |
Produksjonsprosess
Produksjonsruten for tapt skum hos Wabon Metals integrerer automatisert perleutvidelse, fler-mønstermontering, ildfast belegg, vakuumkomprimering og termisk sandgjenvinning:
Mønsterstøping og utvidelse:EPS- eller PMMA-harpiksperler er forhånds-ekspandert med damp til en måltetthet på 0.020 - 0.026 g/cm3 (1.25 - 1.62 lb/ft3). De utvidede kulene eldes i stabiliseringssiloer i 4 til 12 timer før sprøytestøping i aluminiumsverktøy for å produsere presise mønstersegmenter.
Mønstermontering og port:Kompleks indre geometri skapes ved å lime støpte skumsegmenter ved å bruke varmt-smeltelim i pneumatiske armaturer eller flerakselimemaskiner. Presisjonsskumløpere, innløper og stigerør er festet for å danne en stiv mønsterklynge.
Ildfast belegg:Mønsterklynger dyppes i en vann-basert keramisk slurry (zirkon/silika-basert) kontrollert til en viskositet på 30-45 sekunder (Zahn Cup #4). Det påførte belegglaget (0,8-1,5 mm tykkelse) herder i et fuktighetskontrollert tørkerom (38-42 grader C, RF < 30%) i 12-24 timer.
Kolbekomprimering og vakuumpåføring:Den tørkede klyngen er plassert inne i en rustfri stålkolbe og innhyllet i tørr, -bindemiddelfri silikasand (AFS 45-55 kornfinhet). Flerakse vibrasjonsbord komprimerer sand rundt tette radier og indre hulrom. Den øverste kolbeåpningen forsegles med plastfilm og utsettes for et negativt vakuumtrykk på -0,04 til -0,07 MPa.
Metallhelling og skumfordamping:Smeltet metall ved kontrollerte overopphetingstemperaturer (1420-1480 grader C for gråjern; 1560-1620 grader C for karbonstål) helles direkte på portinnløpet. Termisk stråling fordamper skummet foran den flytende metallfronten. Gassformige nedbrytningsprodukter slipper ut gjennom det porøse ildfaste belegget inn i det evakuerte sandsjiktet når flytende metall fyller formvolumet.
Kjøling og termisk gjenvinning:Støpegods størkner under kontinuerlig vakuumstøtte. Når de er avkjølt, tømmes de rene uten kjerne-utrysteutstyr. Ubundet sand gjennomgår 100 % mekanisk og termisk gjenvinning, og oppnår Loss on Ignition (LOI) < 0,10 %.
Materialer og tekniske spesifikasjoner
Kjemiske og mekaniske egenskaper til kjernestøpte legeringer
|
Materialkategori |
Standard og klasse |
Strekkstyrke (MPa) |
Yield Strength (MPa) |
Forlengelse (%) |
Hardhet (HBW) |
|
Grått støpejern |
ASTM A48 klasse 30 / EN-GJL-200 |
>= 200 |
-- |
-- |
160 - 220 |
|
Grått støpejern |
ASTM A48 klasse 35 / EN-GJL-250 |
>= 250 |
-- |
-- |
180 - 230 |
|
Duktilt jern |
ASTM A536 65-45-12 / EN-GJS-400-15 |
>= 400 |
>= 250 |
>= 12 |
130 - 180 |
|
Duktilt jern |
ASTM A536 80-55-06 / EN-GJS-500-7 |
>= 500 |
>= 320 |
>= 7 |
170 - 230 |
|
Duktilt jern |
ASTM A536 100-70-03 / EN-GJS-700-2 |
>= 700 |
>= 420 |
>= 2 |
225 - 305 |
|
Karbonstål |
ASTM A27 Grade 65-35 / WCB |
>= 450 |
>= 240 |
>= 24 |
137 - 187 |
|
Legert stål |
ASTM A148 Grade 80-50 / 42CrMo4 |
>= 550 |
>= 345 |
>= 18 |
201 - 269 |
Standard dimensjons- og prosessegenskaper
|
Dimensjonstoleranse |
ISO 8062-3 CT6 til CT8 |
|
Minimum veggtykkelse |
3,5 mm (jern), 5,0 mm (stål) |
|
Lineær krymping |
0,8 % - 1.2 % (jern), 1,5 % - 2.0 % (stål) |
|
Overflatens ruhet |
Ra 6.3 - 12.5 um (250 - 500 uin) |
|
Maksimal konvoluttdimensjon |
1200 mm x 900 mm x 700 mm |
|
Støpevektsområde |
0,8 kg til 350 kg |
Viktige produktfunksjoner
Eliminering av interne kjerner og kjerneskift:
Komplekse indre væskepassasjer, oljeledninger og vannkapper produseres direkte ved å lime forhåndsstøpte skumsegmenter. Dette eliminerer kjerneforskyvning, core print flash, sanderosjon og flaskehalser ved fjerning av kjerne.
Delkonsolidering:
Fler-sveisinger eller komplekse del-sammenstillinger kan re-konstrueres til en enkelt tapt skumstøping. Dette eliminerer skjøtflenser, pakninger, festemidler og potensielle lekkasjebaner samtidig som de totale monteringskostnadene reduseres.
Nær-Nett-formgeometri med minimalt utkast:
Trekkvinkler kan reduseres til 0 grader på ikke-kritiske vertikale flater, noe som sparer råmaterialevekt og reduserer smussfjerning som kreves under endelig CNC-bearbeiding.
Konsekvent veggtykkelse og dimensjonell repeterbarhet:
Formkomprimering via tørr sand under kontinuerlig atmosfærisk vakuumtrykk forhindrer formveggbevegelse, og sikrer repeterbare veggtykkelsestoleranser innenfor +/-0,4 mm.
Typiske applikasjoner
|
Industrisektoren |
Målkomponenter |
Viktige tekniske krav oppfylt |
|
Kommersielle kjøretøy og girkasser |
Girkassehus, svinghjulhus, akselhus, retarderhus |
Interne oljepassasjer, delkonsolidering, vektreduksjon, null porøsitet |
|
Hydraulikk og væskehåndtering |
Multi-ventilblokker, pumpehus, manifoldblokker, impellerhus |
Sand-frie komplekse interne kanaler, hydrostatisk lekkasjetetthet opptil 25 MPa |
|
Landbruk og tungt utstyr |
Girkasse, styreknoker, koblingsarmer, girkassedeksler |
Høy tretthetsstyrke (duktilt jern EN-GJS-700-2), slagfasthet, tett vekttoleranse |
|
Kompressorer og industriell kraft |
Sylinderblokker, veivhus, rullehus, manifoldkanaler |
Tynn-veggkontroll (ned til 4,0 mm), strukturell stivhet, lyddemping (gråjernklasse 35) |
Maskinering og sekundæroperasjoner
For å levere ferdige komponenter klare for montering, tilbyr Wabon Metals interne-presisjons-CNC-maskinering, varmebehandling og overflatebehandlingstjenester:
Presisjon CNC maskinering:4-akse horisontale maskineringssentre (HMCs) og vertikale maskineringssentre (VMCs) som er i stand til å oppnå toleranser innenfor ISO 2768-mH og posisjoneringsnøyaktighet på +/- 0,008 mm.
Varmebehandlingsbehandling:Normalisering, stressavlastende gløding, quenching & temperering (Q&T) og ferritisk gløding for å matche mekaniske egenskaper til tekniske utskrifter.
Overflatebehandling og etterbehandling:Kuleblåsing til Sa 2,5-finishstandard, sinkfosfatbelegg, anti-påføring av rustolje, epoksyprimer og pulverlakkering.
Kvalitetskontroll og inspeksjon
Virksomheten hos Wabon Metals følger ISO 9001:2015 sertifiserte kvalitetssystemer. Omfattende inspeksjonsprotokoller utføres gjennom hele produksjonens livssyklus:
|
Inspeksjonsstadiet |
Testmetode / Utstyr |
Verifikasjonsparametre |
|
Råmateriale og smeltekontroll |
Optisk emisjonsspektrometer (OES), termisk analysesystem |
Verifisering av kjemisk sammensetning per varme før tapning; karbonekvivalent (CEL) beregning |
|
Skum og belegg kontroll |
Tetthetsskalaer, Zahn Cup #4, Moisture Analyzers |
Mønsterperletetthet (22 +/- 2 g/L), slurry-viskositet, tørrbeleggtykkelse (1.0 - 1.2 mm) |
|
Dimensjonsbekreftelse |
Koordinatmålemaskin (CMM) (Zeiss), 3D Blue Light Laser Scanner |
Full GD&T-rapport, 100 % kritisk dimensjonskontroll, ultralydtesting av veggtykkelse (UT) |
|
Ikke-destruktiv testing (NDT) |
Radiografisk (-Ray) testing, magnetisk partikkelinspeksjon (MPI), ultralyd (UT) |
Intern porøsitet, krympehulromkontroll, overflatesprekkedeteksjon i henhold til ASTM E446 / ASTM E125 |
|
Metallurgisk testing |
Metallografisk mikroskop, Brinell hardhetstester, universell strekktester |
Nodularity percentage (>85 % for duktilt jern), grafittflaktype (ASTM A247 Type I/IV), data for strekk/utbytte/forlengelse |
|
Trykktesting |
Hydrostatiske / pneumatiske under-vanntestrigger |
100 % lekkasjetesting for ventilblokker og hus (opptil 300 bar / 30 MPa) |
OEM og tilpasset produksjon
Wabon Metals støtter OEM-kunder fra tidlig ingeniørdesign til full-volumproduksjon:
DFM og castingsimulering:Sam-designgjennomgang ved bruk av SolidWorks og MAGMA / AnyCasting-programvare for å simulere metallfylling og størkning. Portdesign er optimalisert før skjæring av aluminiumsverktøy.
Rask prototyping:For prototypevalidering (1-50 enheter), er skummønstre CNC-maskinert direkte fra solide EPS/PMMA-blokker uten hardt verktøy, noe som reduserer prøvens ledetid til 2-3 uker.
Seriell verktøyproduksjon:Presisjons CNC-bearbeidet aluminiumsverktøy med integrerte kjølekanaler, designet for verktøylevetid som overstiger 100 000 støpesykluser.
Hva kjøpere bør gi for en tilbudsforespørsel
For å motta en fullstendig teknisk evaluering og kommersielt tilbud innen 48 timer, vennligst send inn følgende detaljer:
3D CAD-modeller:
STEP (.stp) eller IGES (.igs) filer for volumetrisk og geometrisk analyse.
2D tekniske tegninger:
PDF- eller DWG-formater som indikerer toleranser, overflatefinish (Ra), datum-forklaringer og bearbeidingstillatelser.
Materialspesifikasjon:
Materialkvalitetsstandard (f.eks. ASTM A536 65-45-12, EN-GJL-250 eller tilpasset legeringskjemi).
Produksjonsvolum:
Estimert årlig bruk (EAU) og innledende bestillingspartistørrelser.
Sekundære operasjoner:
Spesifikasjoner for varmebehandling, ferdigbearbeidede utskrifter, lekkasjetesttrykkparametere eller beskyttende belegg.
Kvalitetsdokumentasjonskrav:
NDT-inspeksjonsnivåer, materialtestrapport (EN 10204 3.1), CMM-rapporter eller PPAP-nivå 3-innlevering.
Ofte stilte spørsmål
Spørsmål: Hvordan er Lost Foam Casting sammenlignet med Investment Casting når det gjelder kostnad og delstørrelse?
A: Tapt skumstøping er kostnadseffektivt-for middels-til-store jernholdige komponenter (0,5 kg til 350 kg) med komplekse indre passasjer. Investeringsstøping gir høyere presisjon (CT4-CT6) og jevnere overflatefinish (Ra 3,2 um), men kostnadene for verktøy og slurry øker betydelig for deler over 20 kg. Lost Foam bruker ubundet sand, noe som reduserer forbrukskostnadene for tunge strukturelle støpegods.
Spørsmål: Hvordan kontrolleres karbonopptaket når man støper lavt-karbonstål via Lost Foam?
A: Standard EPS-skum kan introdusere karbonopptak i stål under termisk dekomponering. For å eliminere karbondefekter bruker Wabon Metals PMMA (Polymethyl Methacrylate) eller EPS/PMMA kopolymer skumkuler, som spaltes rent uten å etterlate karbonrester. Høye hellehastigheter og vakuumekstraksjon evakuerer raskt gassformige biprodukter.
Spørsmål: Hva er den typiske verktøykostnaden og ledetiden for nye produksjonsdeler?
A: Verktøykostnadene for støpt skum varierer mellom $3 500 og $ 12 000 avhengig av delkonvolutt, kjernesegmentering og antall hulrom. Produksjon av verktøy krever 4 til 6 uker. Innledende prøvedeler, levert med fullstendige CMM-dimensjonsrapporter og materialtestsertifikater, leveres innen 10 dager etter verktøyvalidering.
Spørsmål: Kan Lost Foam Castings oppnå trykk{0}}tett forsegling for hydrauliske komponenter?
A: Ja. Kontinuerlig negativt vakuumtrykk (-0,05 MPa) under helling eliminerer gassoppfanging og krympende mikroporøsitet. Ventilmanifolder og pumpehus produsert via denne prosessen passerer rutinemessig hydrostatisk lekkasjetesting opp til 30 MPa (300 bar) uten kjemisk harpiksimpregnering.






